Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka
BETYG
2.7
av 5

Ung man söker sällskap


Den ensamstående Albert förälskar sig på avstånd i Ester. En dag tar han mod till sig och hejdar henne på gatan och frågar om hon tappat ett smycke han hittat.


Originaltitel Ung man söker sällskap
Regissör Gunnar Skoglund
Manus Gunnar Skoglund, Waldemar Hammenhög
Genre Drama, 50-tal
Skådespelare Ulf Palme, Gaby Stenberg, Ulla Sjöblom, Karl-Arne Holmsten, Gudrun Brost, Helga Brofeldt, Haide Göransson, Henry Lindblom, John Harryson, Sven-Eric Gamble
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 45
Filmnummer 1353

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


goeran
2019-03-29
Gunnar Skoglunds film Ung man söker sällskap från 1954 (efter Waldemar Hammenhögs roman Esther och Albert) är kanske lite enkelt tillyxad men ändå klart sevärt. Bäst av skådespelarna är nog Ulf Palme i rollen som Albert.
mcj
2019-01-14
Egentligen välgjord men frestade för mycket på mitt tålamod.
Memmem
2016-03-22
Utmärkt kärleksdrama! Av Waldemar Hammenhögs kärleksroman Esther och Albert har Gunnar Skoglund gjort ett utmärkt drama, som med ett nyanserat skådespel griper tag i den intresserade tittaren som inte är ute efter stora effekter. Den blyge och ensamme glas- och rammästaren Albert tycker sig gammal nog för att gifta sig, men hur ska han få kontakt med kvinnor. Han har börjat intressera sig för en kvinna som dagligen passerar utanför hans butiksfönster. Han måste någon gång våga ta första steget. Det måste ske idag! Han skyndar ut för att hinna ifatt henne när hon passerar. Kvinnan som heter Esther tycker det är otäckt att ha en karl efter sig, men hennes väninna Betty tycker det är härligt. Båda är ensamma ock längtar också efter sällskap. Snart är Albert indragen i två kvinnoaffärer, en ljuv och en besvärlig. Mycket bra spelat med till en början små medel och gestaltande två unga osäkra älskande av Ulf Palme och Gaby Stenberg, även Ulla Sjöblom spelar väl. Exteriörer från Stockholm, bland annat nybyggen på Gärdet. Lämplig och inte störande musik. Filmen slutar lite abrupt och en fortsättning var nog tänkt. Romanen har en fortsättning som heter "Esthers och Alberts äktenskap". Filmen fick välvilliga recensioner. Sammanlagt betyg: 4-
yrkeschaufföre
2016-03-21
Bra spelad men inte jätteintressant. Började lite lättsamt men gick snabbt mot svår.
KyLLo
2016-03-21
Några skratt i början, trist och segt mot slutet.
GurraB
2007-07-23
den får faktiskt en jäkligt svag fyra. den var rolig och dramatisk. blev tyvärr sämre och sämre.
sofieL
2007-07-19
en bra och gripande film!
baba_jaga
2005-05-11
Nå int var den nu så dålig.