BETYG
3.6
av 5
3.6
av 5
Tropa de Elite

Två barndomsvänner blir poliser i staden Rio de Janeiro. Efter att ha funderat på att antingen läsa på högskola eller fortsätta sina polisjobb väljer de att söka till en speciell piketstyrka vars uppgift är att ta död på drogproblemen i staden. Påven ska komma på besök, hans logi ligger bara något kvarter från de problematiska slummen, läget är akut.
Originaltitel | Tropa de Elite |
Alternativ titel | Elite Squad, The Elite Squad |
Regissör | José Padilha |
Manus | Bráulio Mantovani, José Padilha, Rodrigo Pimentel |
Genre | Drama, Action, Kriminalare, Thriller, 2000-tal |
Skådespelare | Wagner Moura, Caio Junqueira, André Ramiro, Milhem Cortaz, Luiz Gonzaga de Almeida, Fernanda de Freitas, Bruno Delia, Marcelo Escorel, André Felipe, Thelmo Fernandes, Emerson Gomes, Paulo Hamilton, Bernardo Jablonski, Fábio Lago, Fernanda Machado |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 4290 |
Filmnummer | 56015 |
Recensioner
\"Knark är bajs\" löd en av många antiknark-kampanjer här hemma i Sverige. Ofta belyser man här knarkandets inverkan på kroppen, hur beroendeframkallande det är, och hur det leder den fina sven... Läs mer »
Kommentarer
Rörigt klippt, och väldigt dålig kvalitet på mycket av fotot.
Tight, men kunde eventuellt varit bättre. Slutet kunde varit mycket bättre. Klar fyra ändå.
På grund av miljö blir det en väldigt färgstarkt och rå inpackad action. Filmen hade gärna kunnat gå mer på djupet i sin moral eftersom den alltid är närvarande i historien och tar ställning.
Tankeställare till vänsterliberala medelklasslynglar som sitter och ojar sig över polisbrutalitet och profilering när de själva aldrig behöver veta av problemen i sina egna områden; politisk läxa så det står härliga till! Jag älskar BOPE.
Skulle kunna vara en bra kampanj-film för legalisering av droger.
Rätt skönt att bo i Sverige ändå.
Stenhård.
Intressant och spännande kriminalare om den otrevliga kampen mellan gangsters och poliser i Rio de Janerio. Väldigt högt tempo med en väldigt rörlig visuell stil som effektivt rusar tittaren igenom filmen, även ifall man också hinner missa ett par plotpoints på vägen. Exakt var moralen ligger hos filmen är lite svårt att utröna, vilket är något av ett minus, men själv tilltalas jag av mångtydigheten i att det inte verkar finnas andra sätt att ta i tu med gängkriminaliteten än hårt mot hårt... Huver som haver en fascinerande skildring av en brutal värld som jag är överlycklig över att jag inte lever i.
Narcos
Otroligt skrikig och jobbig men ändå intressant. Så svår att följa var den inte heller. Man undrar ju dock om den här hårdföra striden mot gängen nånsin kan leda till något gott, men å andra sidan är jag väl en sån där naiv rik unge som får sig några nävar verklighet i den här filmen.