BETYG
2
av 5
The Love Guru
2008
USA, Storbritannien, Tyskland
87min
IMDb
Pitka är en amerikan som blev lämnad i Indien som barn och blev där uppfostrad av gurus. Som vuxen flyttar han tillbaka till USA men hans oortodoxa metoder ställs på prov då han måste lösa en konflikt mellan hockeystjärnan Darren Roanoke från Toronto Maple Leafs och dennes frånskilda fru som efter separationen LA Kings-stjärnan Jacques Grande, vilket skickade hennes ex-man på en professionell sladd. Pitka måste återfå paret till äktenskaplig nirvana och få Roanoke att återfå sitt spel så att laget kan bryta den 40 år gamla förbannelsen och vinna Stanley Cup.
Originaltitel |
The Love Guru |
Regissör |
Marco Schnabel |
Manus |
Mike Myers, Graham Gordy |
Genre |
Komedi, 2000-tal |
Skådespelare |
Mike Myers, Jessica Alba, Justin Timberlake, Verne Troyer, Ben Kingsley, Romany Malco, Meagan Good, Omid Djalili, John Oliver, Stephen Colbert, Jim Gaffigan, Manu Narayan, Deepak Chopra, Rob Blake, Telma Hopkins, Daniel Tosh, Rob Huebel, Sean Cullen |
Betygsätt |
Logga in eller bli medlem för att rösta
|
Betygsantal |
2382 |
Filmnummer |
60867 |
Recensioner
Guru Pitka är en erkänd och respekterad guru som inte riktigt är nöjd med sin tillvaro. Han lever nämligen i skuggan av gurun Deepak Chopra som är den främste gurun. Att ligga tvåa räcker int... Läs mer »
Kommentarer
Plus för att det var hockey i den...sen är det inte mkt som återstår...
Jaha, så sitter jag här igen och ser på den här... Men jag plockar russinen ur kakan (på så sätt blir den uthärdlig)
Etta eller tvåa, jag minns inte. Tyckte bara den var kass.
Det som talar för filmen är 1. Mike Myers, han är riktigt kul(för det mesta i alla fall). 2. Cameos. Det finns några riktigt härliga i denna filmen. 3. Birollsskådisarna, det finns några skådisar i birollerna som suveräna som t.ex. Stephen Colbert. Det som talar emot filmen är: 1. Handlingen. Tänker man på själva handlingen så är det inte ett särskilt roligt upplägg. 2. Jessica Alba. Hon är bland det vackraste och sexigaste som finns men en bra skådis är hon inte. 3. De dåliga birollerna. 2+
(rek 1a) Hela filmen är faktiskt smått roande rakt igenom & med en oväntat skön biroll av Justin Timberlake som ett rabiat Celine Dion fan därtill. Men att kalla den "bra" vore att ta i en aning. Snarare ett gäng one-liners som ofta håller sig under midjan med varierande resultat. "Intimacy, eller, in-to-me-i-see", en 2a!
Filmen som förstörda Mike Myers karriär!
Filmen är så galet usel. Kan vara världens sämsta film.
haha, jag diggar Mike Meyers och hans kassa humor som verkligen är så kass att den blir bra, och jag är nog den enda som tycker denna komedi är helt okej och har en del roliga scener, är väl lite svag för sjuk "kiss och bajs" humor om det är rätt skådisar i filmen. Mike Meyers är som vanligt lika överdriven men kul som i sina Austin Powers filmer, och birollerna av Jessica Alba, Justin Timberlake och Ben Kingsley är ju för sköna, men samtidigt som denna film är så "dålig så att den blir bra", så gillar jag hela driften med Deepak Chopra och hans fåniga "guru" yrke och den blir ganska fascinerande och den har även en alldeles lagom speltid utan eftertexter på cirka 1h 15min, och betyget blir just ovanför en 2:a, alltså en svag 3:a
Haha så jävla dålig! Inte kul någonstans!
Som jag misstänkte sitter jag och kollar på den igen... fortfarande lika dålig.