BETYG
2.6
av 5
2.6
av 5
The Five-Year Engagement

Ett par har stora svårigheter att ta sig fram till altaret. Karriärplaner, påtryckningar från familjen och en mängd andra hinder står i vägen för det perfekta bröllopet, och frågan är om förhållandet kommer att klara den ständigt förlängda förlovningen.
Originaltitel | The Five-Year Engagement |
Regissör | Nicholas Stoller |
Manus | Nicholas Stoller, Jason Segel |
Genre | Komedi, Romantik, 2010-tal |
Skådespelare | Jason Segel, Emily Blunt, Rhys Ifans, Chris Pratt, Alison Brie, Jacki Weaver, Jim Piddock, David Paymer, Mimi Kennedy, Mindy Kaling, Kevin Hart, Brian Posehn, Chris Parnell, Lauren Weedman, Tracee Chimo, Randall Park, Dakota Johnson, Molly Shannon |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 1689 |
Filmnummer | 94572 |
Recensioner
Karriärplaner, påtryckningar från familjen och en mängd andra hinder står i vägen för det perfekta bröllopet, och frågan är om förhållandet kommer att klara den ständigt förlängda förl... Läs mer »
Kommentarer
Väldigt ojämn film. Borde kanske ge en 2:a. Emellanåt enormt pinsam. Men också emellanåt underhållande och humoristisk.
Helt okej, småcharmig romcom, men den lämnar inget större avtryck. Har även väldigt svårt för Jason Segel. Chris Pratt var dock rätt kul och Blunt och Brie är charmiga.
Blir så krystat som alltid i USA-komedier. De måste vara världsmästare på dålig timing och plumpa skämt. När han började med sina hjorthovar och Butterickskägg gick jag och läste istället. Solklar etta!
Blir så krystat som alltid i USA-komedier. De måste vara världsmästare på dålig timing och plumpa skämt. När han började med sina hjorthovar och Butterickskägg gick jag och läste istället. Solklar etta!
Tråkig och intetsägande film utan någon egentlig handling. Man får sig ett par skratt men det är också allt. Helkass rulle.
Premissen för intrigen är ju kanske den tråkigaste tänkbara, så gjord och så oinspirerad. Men Segel och Blunt är fina, roligare att se än vanligtvis i såna här filmer. Det finns en del dumroliga biroller och så vidare, så det var dugligt ändå. En del mycket bra dialog också!
Huvudhandlingen är ointressant och nästan tråkig men birollerna är väldigt kul och det är gott om roliga detaljer. Dessutom gillar jag Jason och numer även Emily, så betyget blir en trea trots "handlingen"
Fast den är helt okej
Fasiken. Så bland att jag till och med glömt bort att jag redan sett den för 2,5 år sedan.
En fin och varm film. Var lite otrolig innan filmen då jag läste handlingen. För det här med att gifta sig inom ett år efter att man förlovat har tappat sin betydelse. Men storyn fokuserar mer på varför Segel och Blunt skjuter upp bröllopet än något annat. En del udda och roliga karaktärer och lagom med underbältetskämt. En standardfilm för Jason Segel och Emily Blunt är mysig. Stark 2:a.