BETYG
2.7
av 5
2.7
av 5
The Day a Pig Fell Into the Well
Diverse episoder i koreanska losers liv. Vi följer den bråkiga författaren Kim Hyo-sub, hans beundrarinna, hans älskarinna, hennes man, och en mängd andra i en stillsam betraktelse.

Originaltitel | Daijiga umule pajinnal |
Regissör | Hong Sang-soo |
Manus | Koo Hyo-seo |
Genre | Drama, 90-tal |
Skådespelare | Bang Eun-hee, Cho Eun-sook, Kim Eui-sung, Lee Eung-kyung, Myeong Sun-mi, Song Kang-ho |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 43 |
Filmnummer | 29246 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Mer konventionell arthouse än senare filmer av regissören. Men vissa ingredienser finns förstås där. Lite oklart vad som vill förmedlas dock.90-talskänslan är stundom påtaglig.
Tråkig, långsam film. Kunde omöjligt lära känna någon av karaktärerna
Som vanligt bra av HSS! Även om han inte använder statisk kamera till samma fulländning som t.ex. Tsai så är det fortfarande mycket uppskattat. Sitter och funderar mellan 3 och 4, har både sina nackdelar och fördelar mot de andra av honom jag sett. Ska fundera lite på betyget, men definitivt reckat om man gillar HSS (eller bra film i allmänhet ; )
lite mer dramatisk än Hongs senare filmer, men med hans distinkta stil