Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka
BETYG
3
av 5

The Beach Boys and the Girls


Flickorna i Alpha Beta måste samla in 10 000 dollar under två veckor för att rädda kvinnoföreningshuset. Bland deras system för att öka medlen är en skönhetstävling, ett tidningspussel och en bageritävling. Men när tre killar drabbar stranden med kärlek på sina sinnen, skryter om att de känner till Beatles, flickorna planerar en konsert med Fab Four som främsta attraktion.


Originaltitel The Girls on the Beach
Alternativ titel Summer of '64
Regissör William Witney
Manus Sam Locke
Genre 60-tal, Komedi
Skådespelare Noreen Corcoran, Martin West, Ahna Capri, Aron Kincaid, Sheila Bromley, Lana Wood, Mary Mitchel, Lori Saunders, Linda Marshall, Steven Rogers
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 3
Filmnummer 73339

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


DanielMott
2009-05-07
The Girls on the Beach är en film som nästan måste känts föråldrad redan när den kom, i slutet av rock/strandfilmseran och med en flortunn handling om några unga kvinnor som måste samla in 10 000 dollar till sin förening. Skådespelarna består mest av halvamatörer och så förstås de musikband som annonseras på postern, först och främst The Beach Boys. Trots sina brister är detta ett charmigt tidsdokument med skön jukeboxmusik och betyget blir en tvåa.