BETYG
3
av 5
3
av 5
The Beach Boys and the Girls
Flickorna i Alpha Beta måste samla in 10 000 dollar under två veckor för att rädda kvinnoföreningshuset. Bland deras system för att öka medlen är en skönhetstävling, ett tidningspussel och en bageritävling. Men när tre killar drabbar stranden med kärlek på sina sinnen, skryter om att de känner till Beatles, flickorna planerar en konsert med Fab Four som främsta attraktion.

Originaltitel | The Girls on the Beach |
Alternativ titel | Summer of '64 |
Regissör | William Witney |
Manus | Sam Locke |
Genre | 60-tal, Komedi |
Skådespelare | Noreen Corcoran, Martin West, Ahna Capri, Aron Kincaid, Sheila Bromley, Lana Wood, Mary Mitchel, Lori Saunders, Linda Marshall, Steven Rogers |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 3 |
Filmnummer | 73339 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
The Girls on the Beach är en film som nästan måste känts föråldrad redan när den kom, i slutet av rock/strandfilmseran och med en flortunn handling om några unga kvinnor som måste samla in 10 000 dollar till sin förening. Skådespelarna består mest av halvamatörer och så förstås de musikband som annonseras på postern, först och främst The Beach Boys. Trots sina brister är detta ett charmigt tidsdokument med skön jukeboxmusik och betyget blir en tvåa.