Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka

Ungdomsbok

Shortly kortfilm

 
BETYG
1.5
av 5

Skinamarink


Två barn vaknar mitt i natten och märker att deras pappa är försvunnen, och alla fönster och dörrar i deras hem har försvunnit.


Originaltitel Skinamarink
Regissör Kyle Edward Ball
Manus Kyle Edward Ball
Genre Thriller, Skräck, Mysterium
Skådespelare Jaime Hill, Ross Paul, Lucas Paul, Dali Rose Tetreault
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 19
Filmnummer 144020

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


LavaLi
2024-10-16
Ett annorlunda och experimentellt grepp. Gryniga, otydliga och statiska nattbilder som till en början sätter fart på fantasin. Kameran ofta i fasta positioner. Golvperspektiv gör huset till ett överlägset mysterium i mörkret. Allt är ensamt, övergivet och oförståeligt. Drygt 90 minuter utan ett tydligt ansikte, lite speciellt. Jag gillar experiment, men inte såsom detta är utfört. Idén är bra men måste förpackas på ett annat sätt för att någon form av intresse ska uppstå. Filmen blir snabbt en stillastående och händelselös tillställning. En upplevelse som är alldeles på tok för lång. Friskt vågat, inget vunnet även om jag hyllar den alternativa ambitionen.
Adeoo
2024-07-02
Denna filmen lyckades ha en obehaglig atmosfär från början till slut. Viskandet och att det var väldigt få scener med människor fungerade bra, det ökade känslan av isolering i huset. Stark 3:a.