Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka
BETYG
3.4
av 5

Sa jag adjö när jag kom?


En ung skådespelare och en övergiven frånskild kvinna med en ung dotter tvingas motvilligt dela en New York-lägenhet. Filmen skildrar hur deras relation utvecklar sig.


Originaltitel The Goodbye Girl
Alternativ titel Neil Simon's The Goodbye Girl
Regissör Herbert Ross
Manus Neil Simon
Genre Komedi, Romantik, 70-tal
Skådespelare Richard Dreyfuss, Marsha Mason, Quinn Cummings, Paul Benedict, Barbara Rhoades
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 93
Filmnummer 22206

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


Barneyk
2019-10-09
Richard Dreyfuss karaktär hade kunnat vara sjukt irriterande men det finns en charm och genuinitet i hans prestation som lyckas engagera mig istället. Samspelet mellan honom och Mason funkar riktigt bra och lyckas höja filmen till en ganska stark tvåa trots att det finns mycket som inte funkar för mig.
Scrapop
2019-02-07
Har lite svårt för det överspelade skådespeleriet. Annars en ganska mysig film
tildiz6
2018-08-05
Pinsamt dåliga första minuter som planar ut till en halvdann, sexistisk film som saknar story och budskap. Att Richard Dreyfuss kammade hem en Oscar för denna är för mig helt oförståeligt då han var betydligt bättre i Närkontakt av tredje graden som gjordes samma år.
Murvel48
2018-05-25
En helt ointressant story men en svag tvås räddas av Dreyfuss agerande.
Krille80
2015-01-05
Richard Dreyfuss och Marsha Mason spelar så sympatiska och charmiga karaktärer att man trivs så bra i deras sällskap. För mig gäller detta speciellt Dreyfuss som är en skådespelare jag alltid gillat på film. Jag kan inte tycka illa om den mannen. Att han tog hem en Oscar för sin prestation i denna filmen kan jag förstå även om det förvånar litegrann. Han är bra men är han Oscarsbra? Tydligen. Ett filmval om man vill ha något lättsamt, romantiskt och ofarligt med massor av charm. 4-
c3po
2009-03-03
Mästerverk!
atla2004
2008-02-21
En film som inte åldrats väl, skämten känns föråldrade och dumma, skådespelet överdrivet och historien ointressant. Värst av alla var ungen.
Lyndon
2007-01-20
Oemotståndligt fånig.
MaraJade
2006-03-14
En fullständigt ljvuvlig film. Älskade låten Goodbye girl av David Gates som spelades i slutet...
MsA
2005-06-03
Håller med föregående talare :) En favorit! En film som värmer hjärtat...
Visa äldre kommentarer »