BETYG
2.9
av 5
Ringaren i Notre Dame
1996
USA
91min
IMDb
Högt ovanför Paris takåsar, instängd i ett av klocktornen till den mäktiga katedralen Notre Dame, bor den puckelryggige, varmhjärtade ringaren Quasimodo och hans tre vänner, stenfigurerna Hugo, Victor och Laverne. Längtansfullt står de och blickar ned på torget där årets fest för gycklare, narrar och vanligt folk pågår för fullt. Quasimodo vill så gärna vara med. Därför trotsar han till slut sin stränge förmyndare Frollos förbud att lämna klocktornet. Djärvt kastar han sig ut i det okända. Till festen och världen han så länge drömt om att ta del av. Väl där möter Quasimodo den vackra zigenerskan Esmeralda.
Baserad på romanen "Notre-Dame de Paris" av Victor Hugo från 1831.
Originaltitel |
The Hunchback of Notre Dame |
Regissör |
Gary Trousdale, Kirk Wise |
Manus |
Tab Murphy |
Genre |
Animerad, Familjefilm, Musikal, 90-tal |
Skådespelare |
Tom Hulce (röst), Demi Moore (röst), Tony Jay (röst), Kevin Kline (röst), Paul Kandel (röst), Charles Kimbrough (röst), Jason Alexander (röst), Mary Wickes (röst), David Ogden Stiers (röst), Gary Trousdale (röst) |
Betygsätt |
Logga in eller bli medlem för att rösta
|
Betygsantal |
10167 |
Filmnummer |
3399 |
Recensioner
Klockringaren Quasimodo har bott hela sitt liv uppe i klocktornen på Notre Dame i Paris. De enda vännerna han har är stenfigurerna och den enda kontakten han har med andra människor är genom sin ... Läs mer »
Kommentarer
Fin story men för mycket sång för min smak. Tror inte jag såg den som barn heller så fanns ingen nostalgi heller. Svag trea.
Fin film men sorglig med. Gillar den.
Till Rai: Denna är inte baserad på själva boken utan på filmatiseringen från 1939. Skyll på den istället!
(Inte läst boken och har ingen kunskap om bakgrunden.) Den Disneyiska överdramatiken går ibland till komiska höjder här när kaktärerna tar i så de spricker i sångnumren. Musiken är dessutom inte särskilt minnesvärd. Förutom det tycker jag den här står sig riktigt bra efter 20 år. Temat är ständigt aktuellt, och utanförskapet illustreras, om inte alltid realistiskt, så i alla fall med det mörker det förtjänar. Både Quasimodo och den onde prästen Yolo förlåt Fro-Yo förlåt Frodo förlåt FROLLO har riktiga arcs som fungerar. Jämför med den hopplösa Pocahontas från året innan.
Väldigt mörk egentligen men helt okej.
Det finns ingen Disneyfilm som har förstört en riktig klassiker som Ringaren i Notre Dame. Jag tror Victor Hugo skulle ha vänt sig i sin grav om han fick se hur Disney förstört hans klassiker. Urk för denna usla film!!
Så fikk man sett denne da. Faktisk ganske bra. Hadde musikken vært bedre hadde det blitt en firer. +3.
Fängslande, rå och mörk - jag älskar denna!
Har inte sett den sen slutet av 90-talet men minns den fortfarande och det säger väl en del.
Kanske min favorit av Disneys filmer. Musiken är mäktig och skurken Frollo är en intressant karaktär, mycket djupare än de flesta Disney-skurkar. Quasimodo är en väldigt sympatisk huvudkaraktär och även han skiljer sig från många andra Disney-hjältar.