BETYG
2.4
av 5
2.4
av 5
Nu är det kört
16-åriga Les Anderson väntar på att det riktiga livet ska börja, det riktiga livet med körkort! Han kuggar körkortsprovet, men snor ändå farsans bil för att imponera på en tjej.

Originaltitel | License to Drive |
Regissör | Greg Beeman |
Manus | Neil Tolkin |
Genre | Komedi, 80-tal |
Skådespelare | Heather Graham, Corey Feldman, Carol Kane, Corey Haim, Richard Masur, Michael Manasseri, Nina Siemaszko, Michael A Nickles, James Avery, Grant Heslov |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 595 |
Filmnummer | 5933 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Ganska lite väl hetsig ibland och lite daterad humor men ändå skön och charmig.
Älskar den höga 80-tals-faktorn men som film når den inte upp till en trea
Kanske inte lika kul som när den kom ut. Men den är skönt okomplicerat a la´80-tal. Pluspoäng åt Heather graham som då var en våt ungdomsdröm. Men hon ser inte ut som ankskit idag heller! ;)
80-talet gav oss ungdomsfilmen as we know it, och som så många gånger förr står sig originalen ännu bäst.
Jag hatade varje sekund av den.
Corey Haim vinner på poäng!
Stark fyra. Riktigt charmig ungdomsfilm med mycket 80-tals känsla.
Definitivt en mysig, rolig och underhållande film i sann 80-tals anda, stämningen är på topp och bägge Haim och Feldman levererar med komik och schysst skådespel som vanligt. Jag kan lätt säga att Haim och Feldman tillhör bland mina favoritskådespelare på 80-talet, dom levererar alltid! Utöver det så har filmen en väldigt kul och 80-talsaktig story, och filmen fick mig att skratta och le flera gånger. Bra tidsfördriv!
Inte mycket att orda om. 80-talsstämningen är på topp; Corey och Corey gör det dom ska med bravur och filmen bjussar på en stor mängd lyckade komiska ögonblick.
Det kan knappast gå fel med de oöverträffliga radarparet Corey Haim och Corey Feldman!