BETYG
3.3
av 5
3.3
av 5
Mitt liv som hund

Ingemar bor tillsammans med sin bror och sjukliga moder. Han har en tuff tid, men inte så tuff som Laika - en rysk hund som sändes ut i rymden. Han skickas iväg till släktingar på landet över sommaren. Där stöter han på olika människotyper och upplever saker som kommer att påverka honom resten av hans liv.
Originaltitel | Mitt liv som hund |
Alternativ titel | My Life as a Dog |
Regissör | Lasse Hallström |
Manus | Lasse Hallström, Reidar Jönsson, Brasse Brännström, Per Berglund |
Genre | Drama, Komedi, Familjefilm, 80-tal |
Skådespelare | Anton Glanzelius, Tomas von Brömssen, Anki Lidén, Melinda Kinnaman, Kicki Rundgren, Ing-Marie Carlsson, Lennart Hjulström, Leif Ericson, Christina Carlwind, Ralph Carlsson |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 37037 |
Filmnummer | 26 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.
Kommentarer
Som barnfilm betraktat så känns det som att den respekterar tittaren, den gör ett bra jobb med att lägga upp flera trådar som sedan knyts ihop på ett snyggt sätt, och tillåter sig också att lämna några frågor öppna för tittaren att tolka. Kan inte påstå att det hela berör mig nämnvärt, men det är fint hantverk från början till slut, även om vissa scener var klyschor redan 1985. En trea är den värd.
Påminde en hel del om Cinema Paradiso, men kanske inte riktigt lika bra. Förstår inte riktigt hur den fått sånt internationellt genomslag, men visst är den rätt mysig. En del scener som sticker ut och kanske inte hade spelats in år 2024.
Michael Jacksons favorit ja och dem flesta idag vet nog varför haha.
Michael Jacksons favoritfilm. Han träffade även Anton Glanzelius har jag för mig.
Bra film, men lite väl överskattad!!
Förmodligen Lasse Hallströms bästa film. Fyran kvarstår efter omtitt.
Det bästa som har presterats i Sverige inom film.
Lasse Hallströms internationella genombrott Guldbaggevinnare, Golden Globes vinnare, Oscars nominerad, vald till bästa utländska film i flera länder.
En familjefilm som roar och berör oavsett ålder.
Rekommenderas alla.
Klassiker och mästerverk! Det här är det bästa Hallström gjort!
Ett sannerligen synnerligen suveränt fint drama, med mängder av värmde och en hel del humor. Jag kan ha invändningar mot vissa karaktärer och repliker kanske, men knappast mot helheten. Så ömsint och genuint, bra.
Kärleksfull, varm och mänsklig film. Hela filmen bygger på människor och deras relationer, eller avsaknaden av det, till varandra. Se den här filmen som en god inspirationskälla i livet då sensmoralen som genomsyrar den är att hur eländigt allt ändå verkar så finns det alltid något positivt. framförs med en stor gnutta humor mitt i allt allvar. 3+