2.2
av 5
Livet i 8 bitar
Livet i 8 bitar är berättelsen om J (25år) som mest av allt vill vinna VM i Nintendo. Det är också berättelsen om J:s judiska familj och hans ickejudiska flickvän som alla tycker att J borde stänga av tv-spelet och skaffa sig ett liv, dvs. utbildning och ett välbetalt jobb. En eftermiddag när J som vanligt har förlorat sig i TV-spelets värld, trots att han egentligen skulle plugga för en resttenta, kommer hans flickvän Lina på honom. Lina är ordentligt trött på J:s spelande. De två slår vad. Om J vinner världsmästerskapet i Nintendo skall Lina aldrig mer klaga på hans TV-spelande - och om han förlorar så får han aldrig mer röra ett TV-spel.

Originaltitel | Livet i 8 bitar |
Regissör | Jonathan Metzger |
Manus | Jonathan Metzger, Jonas Raber |
Genre | Komedi, 2000-tal |
Skådespelare | Sunil Munshi, Kjell Bergqvist, Jan Malmsjö, Bojan Westin, Jessica Zandén, Eva Dahlman, Malin Morgan, Rebecka Teper, Sid Rence, Kevin Qrunell, Kailey Litherland, Nils Moritz, Björn Granath, Tomas Norström, Staffan Westerberg, David Batra |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 3070 |
Filmnummer | 5950 |
Recensioner
Två stycken svenska debutregissörer och en film som det satsat mycket tid och pengar på och som verkade vara en schysst och originell idé. Lägg sedan till skådespelare som Kjell Bergqvist, Jan M... Läs mer »
Jag köper ett gammalt tv-spel från 1980-talet, är jag ensam om att spela det? Knappast.
Livet i 8 bitar är berättelsen om J (25år) som mest av allt vill vinna VM i Nintendo. Det är också ber... Läs mer »