Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka
BETYG
2.5
av 5

Fem trappor upp


Ett gift par som tillbringat deras liv tillsammans i samma New York-lägenhet får en chock när de försöker sälja den och flytta.


Originaltitel 5 Flights Up
Alternativ titel Ruth & Alex
Regissör Richard Loncraine
Manus Charlie Peters
Genre Drama, 2010-tal
Skådespelare Morgan Freeman, Diane Keaton, Carrie Preston, Miriam Shor, Cynthia Nixon, Claire van der Boom, Josh Pais, Sterling Jerins, Joanna Adler, Alysia Reiner, Liza J Bennett, Gary Wilmes, Hani Furstenberg, Eric Sheffer Stevens, Korey Jackson, Maury Ginsberg
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 117
Filmnummer 112111

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


Albion
2020-07-11
En liten småtrevlig mysfilm med ett par tunga namn i huvudrollerna. Jag tycker Diane Keaton alltid är kul att se men här får hon kämpa hårt för att hålla liv i dialogen och resultatet blir lite överspel istället. Men visst, lite trivsamt men också lite småtråkig däremellan. En typisk svag 3:a i betyg, dvs 3-
KyLLo
2019-06-22
En hel film om en lägenhetsaffär och hundtanter. Något terrordåd också mitt i allt, men det hjälpte inte. Och vilket dravel sen. Skådisarna och enstaka scener funkar, men som helhet absolut inte.
mammene
2019-06-21
Att de fick en chock var väl att ta i, men lite mycket tjafsande blev det, då mest från Diane Keatons håll. Annars var den största behållningen Morgan Freeman, lugn och trivsam.
Johjt
2018-08-16
Wow! Vilken överraskning! Vilken mysfilm, hemmet betyder verkligen mer än man kan tro.
asasae
2016-05-22
Underbar! Min typ av film. Bra skådespeleri och så älskar jag Freeman! Mysfilm! ??
Filmguden911
2016-04-27
Varför gjordes denna film? Helt otroligt meningslös och det är absolut ingen poäng med en enda jävla sak som händer.
S_Griffon
2016-02-15
Ganska fånig med tråkigt sidospår. Var lite hysterisk.
Purp
2016-02-14
Meningslös film som handlar om ingenting.
solan
2015-11-23
En gullig feelgood, men inte mer. Somnade dessutom en stund:)
mumiemonstret
2015-11-08
Vi gör en film om... en lägenhetsförsäljning! Hoppsan, den blev visst ganska tråkig. Vi slänger in en terrorist! Men oj, då kan det bli lite läskigt för tanterna i publiken. Nej, inte om vi låtsas att det enda som terroristen hotar är lägenhetspriserna! Men... Då blev det ju långtråkigt i alla fall. Äsch, tanterna bryr sig inte så länge Morgan Freeman är med.
Visa äldre kommentarer »