BETYG
2.3
av 5
2.3
av 5
Konsten att älska med en neger utan att bli utmattad
En varm sommar i Montreal delar två färgade killar, Man och Bouba, lägenhet. Man är en ambitiös författare som skriver på den stora novellen. Bouba är en lat amatörfilosof som citerar Koranen. Man har för vana att ragga upp unga vita kvinnor, vilket gör många unga vita killar svartsjuka.

Originaltitel | Comment faire l'amour avec un nègre sans se fatiguer |
Alternativ titel | How to Make Love to a Negro Without Getting Tired |
Regissör | Jacques W Benoît |
Manus | Richard Sadler, Dany Laferrière |
Genre | Komedi, 80-tal |
Skådespelare | Isaach De Bankolé, Maka Kotto, Antoine Durand, Roberta Weiss, Myriam Cyr, Marie-Josée Gauthier, Alexandra Innes, Tracy Ray, Jacques Legras, Suzanne Almgren, Nathalie Coupal, Isabelle L'Ecuyer, Patricia Tulasne, Dominique James, Nathalie Talbot |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 80 |
Filmnummer | 7224 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
En fransk neger-Woody Allen light. (4/15)
"Liknande filmer
- Robin Hood - karlar i trikåer"
Uselt manus som vill säga något om vitas fördomar om svarta och svarta kukar, men som gör det på ett så ointelligent sätt. Inte heller rolig för fem öre.
På tok för ointressant och konstig. Gillar inte sätter som det pratas till kameran på heller... En del rolig dialog räddar den från ettan. 3/10
Fetjocke...det kallas "dialog" och är ett exceptionellt sätt att föra handlingen framåt. Se om den.
Har till och med film-affichen hemma. Borde ju se den också..
Med en sån titel kan det ju inte slå fel... Vill se
fan va het!!
blablablablablablablablablaaaa...
Har aldrig sett en så snackig film tror jag. Ingen handling, bara babbel.
Shen: Nej, det vill du inte =)