BETYG
2.8
av 5
2.8
av 5
Jumanji: Welcome to the Jungle
Genom en förtrollad spelkonsol sugs fyra skolungdomar in i den farofyllda världen Jumanji, där de förvandlas till den respektive avatar de valt, alla med sina unika färdigheter. För att inte fastna i Jumanji i all evighet måste de ta sig igenom sitt livs äventyr - och överleva till sista nivån.

Originaltitel | Jumanji: Welcome to the Jungle |
Alternativ titel | Jumanji 2 |
Regissör | Jake Kasdan |
Manus | Chris McKenna, Jeff Pinkner, Scott Rosenberg, Erik Sommers |
Genre | Komedi, Familjefilm, Action, Äventyr, Fantasy, 2010-tal |
Skådespelare | Dwayne Johnson, Kevin Hart, Jack Black, Karen Gillan, Rhys Darby, Bobby Cannavale, Nick Jonas, Alex Wolff, Ser'Darius Blain, Madison Iseman, Morgan Turner, Marin Hinkle, Tracey Bonner, Maribeth Monroe, Missi Pyle, Marc Evan Jackson, Mason Guccione |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 1119 |
Filmnummer | 124702 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Helt okej.
Inte så att man blir överraskad direkt. Inga skådespelare som är toppen. Lite sjukt att The Rock får tramsa runt och vara så bra betald i Hollywood, inga Oscarsroller precis. Nä den är vad du förväntar dig, mer för småbarn.
"Autopilotfilm" är en bra beskrivning. Ingen vidare upphetsande eller upprörande film direkt men lite söt barnaction med en moralkaka eller två som dessert.
Originalet från 1995 var mystisk och spännande. Den här nya versionen är dock mest tramsig tyvärr med töntiga skådespelare som Kevin Hart och Jack Black. Det ända positiva med denna är att special effekterna är bättre än Originalet.
Oväntat roligt, ärkeklåparen Hart är rolig och Rock stabil som vanligt. (Jack Black lite tråkig som väntat dock.)
Löjlig så klart, men oväntat rolig. Skrattade rakt ut ibland. Jack Black är bra i vanlig ordning. Perfekt slö underhållning en måndagskväll.
Väldigt rolig, överraskande. Mycket bättre än originalet förstås, även om de två filmerna egentligen inte är besläktade: Spelet eller platsen Jumanji är förstås inte samma, de har bara namnet gemensamt. Men de fyra huvudrollsinnehavarna är mycket bra och bär det här. Det är sjukt vilken skillnad det är mot de platta och tråkiga ungdomarna vi måste stå ut med i början.
Ganska rolig, underhållande och fick mig att skratta en del. Dwayne Johnson var ganska het i filmen iaf haha. Gillade Jack Black skarpt i filmen!
Lättsam, underhållande och ganska rolig matiné-action. (8+/15)
Har en del roliga ögonblick men blir överlag ganska flamsig emellanåt.