Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka

Ungdomsbok

Shortly kortfilm

 
BETYG
2.4
av 5

Jack Reacher: Never Go Back


Susan Turner har tagit över Jacks gamla utredningsenhet. När hon plötsligt arresteras för landsförräderi måste Reacher, övertygad om hennes oskuld, frita henne från arresten. Snart inser han att gripandet bara är en liten del av en större konspiration, som det är upp till honom att avslöja innan den kostar dem båda livet. På flykt undan lagen upptäcker Reacher en hemlighet från hans förflutna, vilken kan komma att förändra hans liv för alltid.


Originaltitel Jack Reacher: Never Go Back
Alternativ titel Jack Reacher 2
Regissör Edward Zwick
Manus Edward Zwick, Marshall Herskovitz, Richard Wenk
Genre Action, Kriminalare, Thriller, Mysterium, 2010-tal
Skådespelare Tom Cruise, Cobie Smulders, Danika Yarosh, Aldis Hodge, Patrick Heusinger, Holt McCallany, Robert Knepper, Madalyn Horcher, Robert Catrini, Jessica Stroup, Austin Hébert, Teri Wyble, Nicole Barré, M Serrano
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 869
Filmnummer 121206

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


Sheepy
2024-04-22
Tom Cruise är tillbaka som Jack Reacher i en oinspirerad men duglig uppföljare. Största minuset finner vi i manuset som är både förutsägbart och generiskt. Vad sägs till exempel om en scen där en karaktär får öva på att avväpna en angripare. Tror ni att hon får användning av färdigheten i en senare scen? Actionmässigt är filmen stabil men det känns samtidigt som att den inte vågar ta några risker. Den vill helt enkelt behålla status quo ifall det blir ytterligare en uppföljare. Samtidigt är det tveksamt om vi behöver ytterligare en serie av action-filmer med Tom Cruise.
andersg
2024-02-08
Sämre än den första. Om man ska jämföra med böckerna så är det för lite teknikromantik i filmen.
karlmats
2023-09-20
Ett otroligt steg ned från den första filmen, även om de inte har nånting gemensamt annat än Tom Cruise karaktär så man kanske inte kan se det som en uppföljare egentligen. Eftersom allt är betydligt sämre än i första filmen så hade man nog lika gärna kunnat låta bli att göra den här överhuvudtaget, speciellt när den kom hela fyra år senare. Jag saknar Herzog, och jag saknar McQuarries spännande regi och manus. Cruisan själv sköter sig väl ok, men allt runt omkring är så trött och oinspirerat att det inte finns så mycket han kan göra av det här. Smulders är ju bra i How I Met Your Mother men att hon skulle vara en major i amerikanska militären köper jag inte. Danika Yarosh är ganska usel som flickebarnet också. Nej, 2an är ganska svag.
erik88
2021-10-10
En lökig nagelbitare.
Rele
2020-09-27
En spännande film och bättre en första filmen. Boken är klart bättre än filmen. Jag ger en trea.
KyLLo
2020-04-26
Jag var inte så förtjust i den första heller. I det korta loppet tycker jag att den funkar okej, men den håller absolut inte för två timmar.
yrkeschaufföre
2019-08-25
En väldigt stark tvåa mest för att det är så bra fart. Gillar både Cruise och Smulders men alla andra (utom "Sam") är bara rundningsmärken så de behöver ju inte ha djup.
sodomiten
2025-01-11
Bra actionfilm, men själva historien känns inte så påhittig. En märklig detalj är att de använder gamla mobiltelefoner fast filmen är gjord 2016.
Christofer
2019-01-05
Bättre än första filmen i alla fall och om det inte hade varit för den värdelösa upplösningen så hade det kunnat nosa på en trea i betyg.
Starkbröl
2018-12-30
Stabil men saknar nerven från den första. Cruise och Smulders spelar Cruise och Smulders.
Visa äldre kommentarer »