BETYG
2.4
av 5
2.4
av 5
Isn't It Romantic
En ung kvinna som tappat tron på kärleken finner sig plötsligt fångad i en romantisk komedi.

Originaltitel | Isn't It Romantic |
Regissör | Todd Strauss-Schulson |
Manus | Erin Cardillo, Dana Fox, Katie Silberman |
Genre | Komedi, Romantik, Fantasy, 2010-tal |
Skådespelare | Rebel Wilson, Liam Hemsworth, Adam Devine, Priyanka Chopra, Betty Gilpin, Brandon Scott Jones, Jennifer Saunders, Alex Kis, Jay Oakerson, Rao Rampilla, Zach Cherry, Sandy Honig, Rosemary Howard, Ray Anthony Thomas, Hugh Sheridan |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 366 |
Filmnummer | 128722 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
2023-11-30: Den här har jag helt missat. Riktigt rolig, Rebel funkar väldigt bra i sin roll och de driver friskt med romcomgenren.
Inte riktigt min filmsmak. Den var okej.
okej genomförande, menar jag.
Rolig idé med massa potential och bra genomförande. Kunde gått ännu hårdare på att faktiskt utmana och spela med romcomklichéerna, de gånger man gör det (svordomar, sexscenerna) så är det riktigt bra. Annars känns det ofta lite halvhjärtat.
Väntade mig så mycket mer med Wilson i huvudrollen och idéen som är rätt rolig, men det blir bara löjligt och klichéerna hopar sig.
Huvudrollsinnehavaren är riktigt jobbig... och filmen... helt meningslös
Jag fullständigt älskar den första halvan av denna filmen. På det sätt man parodierar romcom-genren är underbart och med massor av skämt hela tiden. Tyvärr, för min del, så kör man inte detta konceptet hela vägen utan in i andra halvan så rör sig filmen mer in i genren man parodierat. Rebel Wilson och Adam Levine är väldigt sevärda medan jag har desto svårare för Priyanka Chopra och Liam Hemsworth. Jag föredrar hans storebror Chris Hemsworth(Thor) på vita duken alla dagar i veckan.
Helt okej för den här typen av film.
En positiv överraskning! Visst är den inte jättebra men den driver på ett kul sätt med många klyschor och den är väldigt snygg med sina färger och sin lekfulla musikal-stil. Även om det är ganska platt och grunt utan så mycket engagemang så gillar jag budskapet och poängen och jag blev faktiskt riktigt rörd i slutet. Rebel Wilson har karisma och kemin med Devine är bra. En ganska klar men inte stark trea!
3-