BETYG
2.6
av 5
2.6
av 5
Huset vid Tara Road
En amerikansk och en irländsk kvinna bestämmer sig för att byta hus med varandra under en sommar för att på så sätt komma undan tumultet i sina liv. Till en början blir de förvirrade av varandras olika livsstilar, men miljöerna de lär känna gör att de förstår sig på den kvinna i vars hem de bor, och genom denna förståelse får de även upp ögonen för sina egna problem på ett annat sätt än tidigare. Till på köpet resulterar kontakten i sann och varaktig vänskap...

Originaltitel | Tara Road |
Regissör | Gillies MacKinnon |
Manus | Cynthia Cidre, Shane Connaughton |
Genre | Drama, 2000-tal |
Skådespelare | Andie MacDowell, Olivia Williams, Stephen Rea, Brenda Fricker, Jean-Marc Barr, Sarah Bolger, Alan Devlin, Jia Francis, Bronagh Gallagher, Iain Glen, Heike Makatsch |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 434 |
Filmnummer | 37769 |
Recensioner
Två kvinnor, Marilyn i USA och Ria på Irland, drabbas av varsin tragedi som de har svårt att hantera. De känner inte varandra, men av en slump talas de vid på telefon och bestämmer sig för att ... Läs mer »
Kommentarer
Nej, här får de inte ihop det. Visst finns den kärna att bygga på men persongalleri, miljöer och berättande är för slentrian för att väcka liv och engagemang.
Det var väldigt svårt att hänga med när det fladdrade mellan USA och Europa (var det Skottland eller Irland? Har glömt) men annars var den okej, kul idé med bytet av bostäder.
The Holiday är varken bättre eller sämre. Det är samma film!
Se The Holiday istället!
The Holiday är mycket bättre enligt mig
Holiday är ju en kopia av denhär. Fast bättre. Lite julmys, lite stjärnor, lite mindre onödig dramatik. Perfect! Tara Road köper jag däremot inte. Skulle aldrig ha sett den om det inte var för att jag älskar Irland.
Mysig lagom film som inte behöver stor koncentration. Ibladn är det skönt!! Gillar dock inte Andie MacDowell
Ett utvecklingsdrama om medelålders kvinnor med lätt till tårarna, och med en släng av kvinnlig styrka och komplicerade relationer. Lamt!
Och jag börjar bli less på att Andie MacDowell alltid spelar samma sorts roller.
Hargulaf, det verkar som att vi satt på samma buss.
Busstemat går igen. Jag såg den på långfärdsbuss på väg till Skellefteå. Att jag hellre skriver om bussar än filmen kanske säger nåt?