BETYG
2.6
av 5
2.6
av 5
Huset i änden av parken
Våldtäktsmannen Alex och hans efterblivna medhjälpare Ricky blir inbjudna till en fest som några yuppies ska ha i ett hus i utkanterna av stan. Festen börjar lugnt men när Ricky blir lurad på pengar blir Alex galen och ger sig på alla.

Originaltitel | La casa sperduta nel parco |
Alternativ titel | House on the Edge of the Park |
Regissör | Ruggero Deodato |
Manus | Gianfranco Clerici, Vincenzo Mannino |
Genre | Thriller, Skräck, 80-tal |
Skådespelare | Annie Belle, David Hess, Giovanni Lombardo Radice, Christian Borromeo, Marie Claude Joseph, Gabriele Di Giulio, Brigitte Petronio, Karoline Mardeck, Lorraine De Selle |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 357 |
Filmnummer | 5619 |
Recensioner
Alex är namnet på en psykopat och våldtäktsman och Ricky är namnet på hans bästa, lite efterblivne, vän. Båda killarna blir en dag bjudna till en fest av några yuppies. När de rika snorunga... Läs mer »
Kommentarer
Väldigt, väldigt mycket scener med sexuellt våld.
Jämför denna med Cannibal holocaust...Känns som att Deodato gjorde kannibalfilmen på dagen och den här på kvällen när han var slutkörd och famlade i blindo. Expertutbildade skådisar utlovas.
Den är underhållande, Hess är sjuk som alltid (R.I.P), men filmen är ju inte bra.
Ganska tafflig och hade förväntat mig att den skulle vara brutalare men den är helt klart underhållande. Stark tvåa.
Totalterror av Deodato. Jag är inte helt förtjust i Hess, och bitvis är det lite för segt, därav ingen fyra. En omtitt skulle kunna ge en höjning. (9+/15)
David Hess kopierar i stort sett sin roll fron Cravens "The Last House on the left" som psykopat. Personligen tycker jag denna är sämre än Cravens men Hess gör det hyggligt.
Grymt skådespeleri av en grym David Hess. Obehagligt och vidrig stämning. Bra slut!
Intressant att veta är att Ruggero Deodato (mest känd för den ökända filmen Cannibal Holocaust) håller på att göra en uppföljare till den här, med Giovanni Lombardo Radice som återvänder till sin roll som Ricky, och även David Hess har nån typ av cameo i sin roll som Alex(då kan man väl anta att den kommer va den sista rollen Hess gjorde innan han dog nu i år, han är även känd från Wes Craven´s Last house to the left). Men de känns lite underligt att göra en uppföljare till den här, de är som att göra en uppföljare till Thriller-en grym film(fast de skulle kunna va nåt, även om den inte blir som den första filmen) eller A clockwork orange.
Italiensk terror av Deodato kan väl inte gå fel? Hess passar i psykopatrollen som handen i handsken med sina smått galna ögon medan birollerna vacklar kraftigt i trovärdighet. Det tar även för lång tid innan den kommer igång och känns ibland mest som en ursäkt för att visa naked. Överlag ändå ett godkänt hantverk som räddas av en intensiv sista halvtimma.