BETYG
2.9
av 5
2.9
av 5
Hammarskjöld

Utspelar sig i kalla kriget 1961, och följer historien om diplomaten och ekonomen Dag Hammarskjöld, som går ombord på ett flygplan i ett desperat försök att förhandla fram en vapenvila från sina fiender efter att han ledde FN-trupper in i deras första krigstidsoperation.
Originaltitel | Hammarskjöld |
Alternativ titel | Hammarskjöld: Fight for Peace |
Regissör | Per Fly |
Manus | Per Fly, Ulf Ryberg |
Genre | Drama, Thriller, 2020-talet |
Skådespelare | Mikael Persbrandt, Francis Chouler, Cian Barry, Hakeem Kae-Kazim, Colin Salmon, Richard Brake, Sara Soulié, Adam Neill, Celine Tshika, Thure Lindhardt, Jordan Duvigneau, Michael D Xavier, Martin Venter, Mattias Nordkvist, Zak Rowlands, Sven Ahlström, Bjorn Steinbach, Brian Caspe, Sean Duggan, Vasiliy Mishchenko, Caspar Phillipson, Christophe Guybet, Urs Rechn |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 163 |
Filmnummer | 147149 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Såg den på SVT-play för ett tag sedan. Helt okej film, aningen seg ibland kanske. Persbrandt gör en helt okej prestation...
Den här träga filmen ger väldigt svagt bild av Dag Hammarskjöld. Mitt betyg är en tvåa.
Är det bästa Persbrandt har gjort sen han försvann från Beck om vi bortser den lilla stunden han fick i ”Hobbit” dock räknas knappt Hobbit med tanke på att dem nästan klippte bort allt, men oavsett räcker det här ändå inte träigt, stelbent och små tråkigt. Nästan en kopia av Dolph Lundgren och ifall han vill komma till Hollywood så är den liknelsen nog inte så smickrande då Hollywood idag har tillräckligt med stone faces redan, behöver helt enkelt börja ta ut svängarna lite bättre som Rolf Lassgård och ännu mer ifall det ska bli något mer än bara snubben i Beck…. Och angående historien om Hammarskjöld så är den bästa sammanfattningen hur svagt FN funkar när det verkligen gäller då som nu, antingen lägger USA in sitt veto eller Ryssland. Detsamma gäller olyckan med Hammarskjöld USA låste in pappren i tro om lugn och fred, men lyckas själva reta upp fienden.
Filmen står och faller på om man överlag gillar Persbrandt som huvudrollsinnehavare, jag råkar göra det men gör det filmen bättre eller sämre? Bör det fokusera mer på det politiska kammarspelet eller mer på människan? Där är det lätt att bli kluven.
Bra kvalitet, men man tar sig lite för stora kreativa friheter. Och får man egentligen veta så mycket om personen när det kommer till kritan? 5/10
ifrågasätter inte om den är historiskt korrekt, men dramat är välgjort och Persbrandt är som alltid bra när det väl gäller. Men visst kunde den fokuserat lite mer på en större period av tid.
Hela historien är en stor tragedi, särskilt som alla kort inte lagts på bordet. Tyvärr är stora delar av filmen stel, torr och tillrättalagd. Den onaturliga dialogen och Persbrandts direkt dåliga skådespel gör det inte bättre.
Intressant porträtt av en person jag inte visste så mycket om. Ska genast läsa på vad som är sant och inte.
Nätt och jämnt godkänd. Välspelad och ganska spännande, även ifall det aldrig bränner till helt och hållet. Filmen kanske inte bottnar helt i sina politiska ambitioner med, och med sidointrigen är de ute på riktigt djupt vatten. Ändå är det engagerande nog för att fungera.
Onödig skildring av hans förhållande till en vän. Borde vara ganska ointressant. Inte mycket om hur hans karriär såg ut. Väldigt mycket gissningar hit och dit. Bra casting. Var han verkligen så naiv som han skildras?