BETYG
1.9
av 5
1.9
av 5
Dr. Jekyll and Mr. Hyde
Dr. Jekyll och Mr. Hyde är en klassisk legend om människans dualitet. Dr. Henry Jekyll är en framgångsrik vetenskapsman som uppfinner en vätska som ska kunna urskilja kriminella drag hos människor. När han testar drycken på sig själv genomgår han en skrämmande förvandling. Han tappar all känsla för moral och blir euforisk och halvgalen - Mr. Hyde.

Originaltitel | Dr. Jekyll and Mr. Hyde |
Regissör | Paolo Barzman |
Manus | Paul B Margolis |
Genre | 2000-tal, Skräck |
Skådespelare | Dougray Scott, Krista Bridges, Tom Skerritt, Danette Mackay, Cas Anvar, Ellen David, Vlasta Vrana, Kathleen Fee, Susan Almgren, Adrianne Richards, Ian Finlay, Arthur Holden, Kathleen Mackey, Craig Thomas, Lita Tresierra |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 115 |
Filmnummer | 63413 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Okej det är en sak att modernisera och skriva om berättelsen för en annan tid, eller för den delen tolka fritt men ändå behålla tematiskt innehåll - det är en helt annan sak att skriva VÄRLDENS SÄMSTA FILM och det gjorde de visst här.
Bland det värsta jag någonsin sett!! Helt meningslös nyinspelning av det gamla konceptet. Ingenting fungerar! Jag bara önskar att NÅGON kunde göra en filmatisering trogen boken. Uselt!!
Den var riktigt dålig.
Har inte sett dom gamla men denna gick att se på.
ett modernt rättsfall fungerar inte, och för min del får man gärna hålla sig till boken.
Om man inte vet vad dr jekyll and mr Hyde går ut på från förut, hjälper inte denhär filmen en särskilt mycket - men man uppskattar den troligen mer då.
mm...
Hm. Är det bara EN person som sett den här filmen? Ovanligt. Jag ska kolla på den ikväll, hoppas att den är bra. Jag älskade boken!
Något seg. Det känns som en sådan här klassisk story bör arbetas mer med för att man ska känna att man inte har sett det förut.