BETYG
3.1
av 5
3.1
av 5
Detroit Rock City
Fyra killar på väg till Detroit. Målet är naturligtvis konserten med stort K. KISS. På vägen till Detroit hinner mycket kul hända...och när de väl är framme får de en obehaglig överraskning...

Originaltitel | Detroit Rock City |
Regissör | Adam Rifkin |
Manus | Carl V Dupré |
Genre | Komedi, Äventyr, 90-tal |
Skådespelare | Edward Furlong, Gene Simmons, Sam Huntington, Giuseppe Andrews, James DeBello, Natasha Lyonne, Shannon Tweed, Emmanuelle Chriqui, Lin Shaye, Ron Jeremy, Melanie Lynskey, Kristin Booth |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 2453 |
Filmnummer | 2910 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Kul film, rakt igenom! Hade förstås kunnat vara ordentligare gjord rent filmiskt och då nå högre nivåer, men den fyller ändå sin funktion som simpel hårdrocks/tonårs-komedi. Hade dock gärna sett lite rockstjärne-cameos bland de små rollerna, typ att Meat Loaf spelat vaktmästaren, Zakk Wylde rånaren osv... En missad chans, då budgeten och Gene Simmons inblandning skvallrar om att det nog hade varit fullt möjligt!
Tråkig med osympatiska och störiga huvudpersoner. Ett par roliga stunder och rabiata konservativa räddar den från en etta.
Såå trashig o fel på så många håll från det estetiska sätt. Stylingen på 3 av killarna i gänget är sååå dålig att man häpnar, för att utspela sig 1978. O såå cheezy o bara another teen dude movie. Steget till "supersugen" är inte långt.. fy
En bra, rolig och underhållande film med bra skådespelare och mycket bra musik.
Även om KISS är ett av dem där banden från första vågen renodlad hårdrock som jag aldrig riktigt fattat så gillade jag detta som f*n! Påminner mig om Linklater i bra form, highschoolfilm som bara känns soft och kul och aldrig blir tramsig och moraltantig.
Egentligen är ju den här ganska dålig och pubertal, men jag kan ändå inte låta bli att ryckas med i gängets framfart för att få se sitt favoritband. Den kristna morsan blir ju jävligt irriterande utan förmildrande omständigheter, men i övrigt funkar det åtminstone helt okej oftast. Topparna är väldigt roliga och även om jag inte gillar Kiss kan jag uppskatta den något överdrivna fanatismen här. En underhållande stund i soffan helt enkelt och jag ska inte vara den som är den. Det är dessutom alltid kul att se en ung Edward Furlong. En svag 3a, jag har trots allt en liten fetish för oseriösa ungdomsfilmer även om de oftast suger.
Trea tack vare soundtracket.
Slarvigt filmad. Dåligt manus. Mysig. 2/6
Förvånansvärt välgjord stoner-film. Som andra filmer från USA så rör sig filmen helt och hållet på ett ytplan. Vi kom överens om att filmen nog är kul under påverkan. Nykter är det dock en väldigt tunn historia
Skitrolig komedi med stonervibbar. :D Långt över förväntan. Bäst av allt kanske är när rånaren flyger rakt in i pappskylten. Jag spolade tillbaka två gånger.