Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka
BETYG
2.5
av 5

De glödande åren


Vinnare av Guldpalmen 1975 som skildrar den algeriska kampen för självständighet från den franska kolonialmakten. Filmen följer en mans flykt från sitt hem och när han går med i den algeriska gerillan som strider för friheten.


Originaltitel Chronique des années de braise
Alternativ titel Ahdat sanawovach el-djamr, Chronicle of the Years of Embers, Chronicle of the Years of Fire
Regissör Mohammed Lakhdar-Hamina
Manus Rachid Boudjedra, Tewfik Fares, Mohammed Lakhdar-Hamina
Genre Drama, 70-tal
Skådespelare Henry Czarniak, Hassan El Amir, Brahim Hadjadj, Hassan Hassani, Mohammed Kouiret, Sid Ali Kouiret, Mohammed Lakhdar-Hamina
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 23
Filmnummer 16256

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


tilapia
2012-02-13
Undrar litegrann om jag sett samma film som de övriga kommentatorerna?
Tonti
2012-02-05
Lockande att sätta ett vilket jag också gör. Cannesjuryn måste ha drabbats av akut dåligt samvete över kolonialismens historia när de tyckte att den här var bättre än till exempel passenger, något som är så befängt att det saknar motstycke. Detta är lika ytligt och klichébemängt som den sämsta hollywoodsmörja men förpackat i europeisk arthouseförpackning vilket gör det än värre då man blir tvungen att glo på skiten i tre jääääävligt långa timmar. Under all denna ocean av tid finns det dessutom knappt en enda replik som yttras av en kvinnlig karaktär vilket säger ganska mycket om den okritiskt konventionellt episka form den här filmen följer. Lakhdar-Hamina är helt och hållet att beskylla då han har skrivit manus efter sin egen bok. regisserar, spelar en betydande (och fruktansvärt påfrestande idiotisk) roll och dessutom har varit inte fotograf utan "camera operator" av alla uppgifter. Resultatet: En av historiens minst givande filmupplevelser.
Sznax
2012-02-05
Filmen håller på i evighet efter evighet, men saknar det mesta av värde. Varje scen är så lång att ett ytterst tunt manus lyckas bli utdraget till nästan tre timmar, det är inte ofta som filmer verkligen känns mycket längre än vad de egentligen är. Den galne mannen tillför ingenting, eller rättare sagt ingen karaktär tillför något. Barn springer runt och gråter utan anledning, meningslösa möten hålls och jag vet fortfarande ingenting om Algeriet historia efter att ha sett filmen. Specialeffekterna är bland de sämsta jag sett. Plastiga sår (som alla hela tiden har), mesiga slagsmål och de farligaste svärden någonsin (man behöver inte ens träffa någon för att döda dem, det räcker att vifta med dem i luften). Betyg 2.8