2
av 5
Cry Baby Lane
Andrew och hans storebror Carl gillar att lyssna på spökhistorier som den lokale begravningsentrepenören berättar. En natt berättar han historien om en bonde vars fru föder siamesiska tvillingar, en god och en ond. Eftersom bonden skäms för dem håller han dem inlåsta i ett rum tills de dör av en leversjukdom. Han vill inte begrava den onde på kyrkogården tillsammans med hans bror så han delar på dem med hjälp av en såg och gräver ner den onde på en plats som senare blivit kallad Cry Baby Lane eftersom man kan höra hur han gråter om natten. Andrew, Carl och deras vänner håller en seans för att väcka den gode brodern till liv men väcker av misstag den onde istället.

Originaltitel | Cry Baby Lane |
Regissör | Peter Lauer |
Manus | Peter Lauer, Robert Mittenthal |
Genre | 2000-tal |
Skådespelare | Jase Blankfort, Frank Langella, Anne Lange, Marc John Jefferies, Jessica Brooks Grant, Gary Perez, Trey Rogers, Larc Spies, Allison Siko, Sheri Drach, Christophe Dahlkvist, Steve Mellor, Bernadette Quigley |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 3 |
Filmnummer | 91989 |
Recensioner
Jag har plöjt igenom en hel del creepypasta under de senaste månaderna och min första stora favorit blev Jeff The Killer, följt av Pestdoktorn, Slenderman, Nattmodern och The Rake. Ett av de senas... Läs mer »