BETYG
2.6
av 5
2.6
av 5
Crazy Rich Asians

New York-tjejen Rachel Chu reser till Singapore för att träffa sin pojkväns familj och gå på en väns bröllop.
Originaltitel | Crazy Rich Asians |
Regissör | Jon M Chu |
Manus | Peter Chiarelli, Adele Lim |
Genre | Drama, Komedi, Romantik, 2010-tal |
Skådespelare | Constance Wu, Henry Golding, Michelle Yeoh, Gemma Chan, Lisa Lu, Awkwafina, Harry Shum Jr, Ken Jeong, Sonoya Mizuno, Chris Pang, Jimmy O Yang, Ronny Chieng, Remy Hii, Nico Santos, Jing Lusi, Carmen Soo, Pierre Png, Fiona Xie, Victoria Loke, Janice Koh |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 367 |
Filmnummer | 129122 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Det här är inte min typ av film. Men denna gillar jag.
Oj! Ser att den här var väldigt underskattad här. Jag gick in helt utan förväntningar. Jag älskar Awkwafina som även här gör en strålande insats som biroll. Historien var mysig, fin, rolig. Jag förlåter den för det lite klyschiga slutet. Rekommenderar den här.
Väldigt generiskt, och med för lite charm. Man får väl vara glad för att de iaf inte går all in på knasiga släktingar som sådana här filmer annars gärna gör, men problemet blir snarare det motsatta istället. Persongalleriet är nämligen ganska blekt, och jag hade svårt för att engagera mig i hur det skulle gå för någon av dem. I vanlig ordning är det också mycket som känns onödigt tillkrånglat, vilket alltid blir ett större problem när filmen inte levererar på andra plan. Då är The Farewell en bättre film på lite liknande tema, där törs man ta betydligt mer i de kulturella aspekterna än vad den här filmen gör
Mer eller mindre en helt vanlig romcom fast i Singapore. Jag gillar både Constance och Gemma och efter att ha sett den här gillar jag Awkwafina och numera hatar jag inte Ken Jeong, han kanske kommer få normala roller efter det här? (för det är hans roller jag ogillar)
Gräslig! Fylld av stereotyper om asiater.
Roligt (Awkwafina dominerar) men erbjuder inte så mycket mer än så. Knappast nyskapande men härligt att se att Hollywood inte behöver "whitawasha" längre.
Totalt obegripligt att den blivit så hyllad! Märkliga relationer i en annars helt vanlig romcom med mycket lite com.
Denna film förtjänar absolut sina hyllningar för att gett utrymme för en film med praktiskt taget uteslutande asiatisk rollista med underbara insatser där speciellt Awkwafina stjäl varje scen hon är med i. Underbart är också de miljöer och kulturella inslag man får ta del av. Under allt detta är detta dock en amerikansk rom-com med alla de sedvanliga inslagen. För mig som tidigare älskat romantiska komedier så var detta, personligen, en trevlig energi-kick i genren. 3+
Kunde inte värja mig trots allt naivt.
Lättsam och färgglad, så perfekt film för sjuk-hemma-dagar. Dock inte särskilt intressant, nyskapande eller engagerande.