Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka
billiga elavtal
billiga elavtal


BETYG
2
av 5

Conduct Report on Professor Ishinaka


Filmen, som utspelas i Aomori-prefekturen på norra Honshu, består av tre fristående berättelser om olika kärlekspar. Den sammanhållande personen i filmen, som medverkar i alla tre berättelserna, är professor Ishinaka; en framstående författare som alla kommer till för att få råd om sina kärleksproblem (något som han gärna biträder med samtidigt som han samlar stoff för sina böcker).


Originaltitel Ishinaka sensei gyojoki
Regissör Mikio Naruse
Manus Yasutaro Yagi
Genre Komedi, Romantik, 50-tal
Skådespelare Ryô Ikebe, Yuji Hori, Toshirô Mifune, Setsuko Wakayama, Mayuri Mokusho, Yôko Sugi, Atsushi Watanabe, Kamatari Fujiwara, Chôko Iida, Chieko Nakakita, Eitarô Shindô, Shigeo Miyata
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 3
Filmnummer 91104

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


goeran
2011-07-05
Mikio Naruses film Conduct Report on Professor Ishinaka från 1950 innehåller tre trivsamma och underhållande berättelser om kärleksbestyr på den japanska landsbygden. Den sista berättelsen, The Story of a Carriage of Hay med Setsuko Wakayama och Toshiro Mifune i huvudrollerna, tycker jag är den mest roande.