BETYG
3
av 5
3
av 5
Closing the Ring
En ung man söker efter den rätta ägaren till en ring som tillhörde en amerikansk soldat som under andra världskriget störtade med sitt bombplan på Irland.

Originaltitel | Closing the Ring |
Regissör | Richard Attenborough |
Manus | Peter Woodward |
Genre | Drama, Romantik, 2000-tal |
Skådespelare | Shirley MacLaine, Christopher Plummer, Mischa Barton, Gregory Smith, Stephen Amell, Brenda Fricker, Martin McCann, Pete Postlethwaite, John Travers, Neve Campbell, David Alpay |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 139 |
Filmnummer | 52678 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Bra grundstory och börjar lovande, men tappar enormt framåt slutet och vissa scener och skådespelarinsatser är riktigt, riktigt dåliga. Det sistnämnda leder till att man inte alls blir varken rörd eller får den sympati för karaktärerna som man skulle önska. Första halvan är en trea och avslutningen en etta, så sammantaget får det bli en instabil tvåa.
Mysig och rörande, men lite trögstartad.
Det haltar men hålls vid liv av veteraner. Fast det blir aldrig riktigt bra.
De äldre skådespelarna levererar som vanligt, de yngre är riktigt dåliga. Riktigt, riktigt dåliga. Filmen är förutsägbar och styltig. Näe, bottennapp.
En jätte bra film. Jag vet inte om det är för att jag gillar Irland så mycket, men den är i alla fall bra. :)
Perfekt om man käner sig lite deppad och vill grina.
Fanns för mycket störmoment för att filmen skulle beröra.
Någon som vet när denna film kommer till Sverige??