BETYG
3
av 5
3
av 5
Catch the Heat
En polis går undercover som dansare för att infiltrera en drogkartell. En manager, som också är en central del i kartellen, får upp ögonen för henne och ser potential i hennes dans-talang och erbjuder henne att göra henne till stjärna.

Originaltitel | Catch the Heat |
Regissör | Joel Silberg |
Manus | Stirling Silliphant |
Genre | Action, Drama, Komedi, Kriminalare, 80-tal |
Skådespelare | Tiana Alexandra, David Dukes, Rod Steiger, Brian Thompson, Jorge Martinez, John Hancock, Brian Libby, Professor Toru Tanaka, Jessica Schultz, Russell Clark, Norman Erlich |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 2 |
Filmnummer | 135564 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
När Brian Thompson dyker upp vet man ungefär vad man har att vänta sig! Håller med ItalyErik nedan, stentuff och tidstypiskt synthig, och charmiga Tiana Alexandra (Stirling Silliphants fru) funkar rätt bra som tuff brud som sparkar män i huvudet utan BH. Mystiskt okänd/bortglömd 80-talsaction som inte är sämre än många andra av liknande typ men kanske inte så mycket bättre heller, om man inte föredrar en kvinnlig huvudsparkerska, då.
Stentuff 80-talsrökare med en cool Tiana Alexandra som skjuter och kung fu:ar sig fram bland onda drogbaroner i San Francisco och i Argentina.
Hårt synthsoundtrack, många shoot-outs och osnygga frisyrer.