BETYG
3.6
av 5
3.6
av 5
Black Mirror - The National Anthem
En medlem av kungafamiljen har kidnappats. Lösenkravet är att premiärministern utför vissa handlingar i direktsändning, och tiden är knapp

Originaltitel | Black Mirror - The National Anthem |
Regissör | Otto Bathurst |
Manus | Charlie Brooker |
Genre | Drama, Thriller, Science Fiction, 2010-tal |
Skådespelare | Rory Kinnear, Lindsay Duncan, Donald Sumpter, Lydia Wilson, Anna Wilson-Jones, Tom Goodman-Hill, Patrick Kennedy, Alastair Mackenzie, Chetna Pandya, Helen Fospero, Jay Simpson, Alex MacQueen, Sophie Kennedy Clark |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 825 |
Filmnummer | 98075 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Spännande med sjuk utgångspunkt. Tycker slutet förstör en hel del.
En helt ny idé som funkade rätt bra överlag även om det fanns vissa frågetecken. Sensmoralen och poängen var ju rätt intressant faktiskt.
Helt sanslös.
Sjuk och underhållande idé, men håller med andra att det är liksom inte så mycket som kan hända sen, man förstår vart det är på väg och så blir det. Men helt ok skådespeleri.
Helt okej. Intressant idé, men väldigt enkelspårig.
Kul ide men det finns inte sa manga vagar avsnittet kan ta. Lite trottsamt i langden. Dock fortfarande helt ok.
Det är lite för mycket som inte fungerar på dessa 44 minuter för att idén ska lyfta. Med beröm underkänt.
Roligt att David Cameron gjort något liknande helt frivilligt.
Åratal innan det kryper fram att Cameron grisat sig till toppen.
Bra, men inte väldigt bra. Kul idé.