BETYG
2.2
av 5
2.2
av 5
Afraid of the Dark
Neurotiska Sally och hennes man flyttar in i hennes familjehem och ganska snart börjar underliga saker att hända. Sally börjar känna sig förföljd av små otäcka varelser. Är det bara inbillning och vad är det för mystiskt med den igenmurade öppna spisen i hennes fars arbetsrum?
Originaltitel | Don't Be Afraid of the Dark |
Alternativ titel | Nightmare |
Regissör | John Newland |
Genre | Skräck, 70-tal |
Skådespelare | Kim Darby, Jim Hutton, Barbara Anderson, William Demarest, Pedro Armendáriz Jr, Lesley Woods |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 57 |
Filmnummer | 17150 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Bra fånig egentligen, men har en skön 70-tals charm. En trevlig liten rysare.
Stämningsfull barnskräckis som är väldigt mycket bättre än den usla remaken som gjordes härom året.
Ibland lite långsam, men monstrerna räddade filmen. De var något utöver de vanliga! 70-talslooken kan man heller aldrig tröttna på.
Lite för tam för sitt eget bästa. När småfilurerna väl härjar och snackar om att göra huvudrollen illa är det bra, slutet är faktiskt alldeles strålande, men det blir lite för oläskigt i stora stunder, vilket inte får hända i en sån här film. Bra musik annars.
Riktigt mysig 70-tals-B-skräckis. Charmig så att det förslår!
Känns lite som om fragglarna blivit onda och medverkar i en skräckfilm, med andra inte den bästa kombinationen. Å andra sidan finns det en skön skräckstämning á la 1970-tal i filmen som ändå räddar den från en etta.
Nästan lite typiskt 70-tals-B-skräckis, och lagom charmig som sådan, det vill säga komiska små monsterfigurer. Hade kanske varit mer skrämmande om jag var 10 år yngre. Hyfsat schysst musik och ljus dock, däremot blev den lite seg och konstig mot slutet.
Småkuslig film med lite läskiga monster, men i slutändan inget särskilt.
Visst är den här filmen lite töntig, men när jag såg den som barn blev jag riktigt rädd för den. Skaffade nyligen den på VHS och även om den inte skrämmer lika mycket längre har den en skön atmosfär, bra musik och Timothy Huttons farsa i den. ;) "We want your soul, Sally"